Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia występujące na twarzy mają postać nie tylko uroczych drobnych piegów, ale także plamek o różnym rozmiarze oraz zagęszczeniu występowania. Są one widoczne gołym okiem, ponieważ zazwyczaj ich kolor znacznie odbiega od odcienia skóry – są od niej ciemniejsze. Część z nich pojawia się w reakcji na słońce czy poprzez brak odpowiedniej foto ochrony, jednak nie jest to reguła. Dlatego wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny ich pojawiania się na skórze, a także, w jaki sposób można się z nimi uporać szybko i skutecznie – również domowymi sposobami.

Jakie są przyczyny przebarwień na skórze?

Za powstawanie przebarwień na skórze odpowiada barwnik o nazwie melanina. Plamki widoczne na twarzy to nic innego jak efekt nieprawidłowego miejscowego nagromadzenia się jej. Kiedy produkcja melaniny gwałtownie się zwiększa, dochodzi do powstawania zmian skórnych. Nie dzieje się to oczywiście bez przyczyny. Do głównych czynników, które powodują taki stan, należy przede wszystkim nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słońca. Wszyscy miłośnicy kąpieli słonecznych powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy stosują odpowiednią ochronę w postaci kremów z filtrem, ponieważ to sposób na obniżenie ryzyka powstawania przebarwień.

Jednak nie zawsze pojawiają się one wyłącznie w odpowiedzi na opalanie. Bardzo często są one sygnałem stanów chorobowych, których nie powinno się bagatelizować. Pośród problemów, które mogą objawiać się w taki sposób, należą zaburzenia hormonalne, choroby jajników czy nadnerczy oraz tarczycy. Ponadto stosowanie antykoncepcji hormonalnej może także powodować powstawanie plamek i piegów. Warto wiedzieć, że na przebarwienia uskarżają się również kobiety w ciąży oraz okresie przekwitania.

Jak zapobiegać nawrotom przebarwień?

Przebarwienia nie muszą być skazą na całe życie, przed którą nie ma się żadnej kontroli. Tak naprawdę odpowiednia pielęgnacja i kompleksowa profilaktyka są w stanie ochronić skórę przed nadmierną produkcją barwnika.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50+, które będą podstawą w codziennych rytuałach przed wyjściem z domu. Aby uniknąć przebarwień, należy dokładnie smarować każdy odkryty fragment skóry – zarówno twarz, jak i dłonie, szyję, dekolt czy ramiona.

Ważne, by robić to dokładnie i regularnie. Aplikację powinno się powtarzać kilka razy w ciągu dni, ponieważ jednorazowe nałożenie kremu nie będzie wystarczające, a szczególnie latem czy kiedy się opalamy. Pamiętaj też o tym, by unikać przebywania na słońcu w godzinach, gdy nasłonecznienie jest największe, a także, by zawsze zakrywać skórę przewiewnymi, naturalnymi ubraniami.

Skuteczne sposoby na pozbycie się przebarwień

Pozbycie się przebarwień jest jak najbardziej możliwe. Możesz to zrobić, korzystając z oferty gabinetów medycyny estetycznej oraz włączając do domowej pielęgnacji specjalne zabiegi. Warto połączyć jedno z drugim, gdy rzeczywiście plamki już pojawiły się na skórze i chcemy skutecznie się z nimi uporać. Kosmetolodzy polecają dedykowane peelingi z kwasami i nie tylko. Ponadto świetnym rozwiązaniem jest terapia laserem, która umożliwia uporanie się z przebarwieniami w szybki i bezbolesny sposób. Jeśli szukasz domowych sposobów na to, by zmniejszyć czy zlikwidować zmiany na skórze, postaw na preparaty, które mają w składzie witaminę C o działaniu rozjaśniającym. Mogą to być kosmetyki takie jak serum, krem czy maska. Poleca się także kwas azelainowy – pomocny również w walce z trądzikiem.

Dołącz do Nas klikając w ten: link

Zostań konsultantką avon

KATALOG AVON – GRUDZIEŃ 2023

Katalog Avon – sierpień 2023